Wielkie zadania małych kolczyków

Jeżeli próbowalibyśmy ocenić znaczenie kolczyka mając na uwadze wyłącznie jego wielkość, z pewnością popełnilibyśmy poważny błąd. Mówimy przecież o rozwiązaniach stosunkowo drobnych, a przecież nie oznacza to, że są one traktowane przez kogokolwiek z lekceważeniem.

Przez wiele lat funkcja, jaką miała do spełnienia biżuteria zmieniała się oczywiście, a choć dziś mówimy w jej kontekście przede wszystkim o funkcji ozdobnej, wcale nie zawsze tak bywało. Biżuteria wykorzystywana była przecież między innymi do zdobienia ciał wojowników szykujących się do potyczki, a ciężkie kolczyki sugerowały, że mamy do czynienia z mężczyzną zaprawionym w boju. Do dziś informacja ta nie wydaje się nam zresztą zaskakująca, duże ozdobne kolczyki pojawiają się bowiem w licznych filmach fabularnych poświęconych życiu piratów.

biżuteria srebrnaI choć dziś wydaje się nam, że srebrne kolczyki nie mogą zastraszać przeciwnika, niekiedy tracimy pewność, co do prawdziwości takiego sądu. Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy analizujemy stosunek do kolczyków charakterystyczny dla wielu kobiet. Panie niekiedy lubią zakładać szczególnie ozdobną biżuterię wybierając się na ważne spotkania oraz na te imprezy, na których mogą pojawić się również ich potencjalne rywalki. Co ważne, niekiedy kolczyki rzeczywiście spełniają tę funkcję, wysyłają bowiem bardzo czytelne sygnały. Sugerują, że kobieta, która je nosi jest osobą odznaczającą się nie tylko bardzo dobrym gustem, ale również wyrazistymi poglądami i zdecydowaniem, mniej odporna rywalka może więc wystraszyć się takiej manifestacji i dojść do wniosku, że nie warto zadzierać z tak pewną siebie przeciwniczką. Można zatem stwierdzić, że małe kolczyki mają moc, o którą trudno byłoby go podejrzewać osobom mniej zorientowanym w jego symbolice.